560 Ohm 55 Watt Power Resistor, 4 inch X 3/4 inch OHMITE RW35V561
560 Ohm 55 Watt Power Resistor, 4 inch X 3/4 inch MEMCOR RW35V561
High Power Resistor
Item# 55W 560