Core Specifications The model number breaks down into key technical parameters:
Inductance: 3.3 mH per line (at 10 kHz)
Current Rating: 1.5 A (Maximum)
Voltage Rating: Up to 300 VAC
DC Resistance (DCR): ~102 mΩ (Typ) to 135 mΩ (Max)
Configuration: Dual choke (2 lines)
Length: 17.7 mm Width: 17.1 mm Height: 12.6 mm to 12.9 mm Pin Configuration: 4-pin PC terminal