RELAY-10AMP DPDT 120VAC 8-PIN OCTAL
RELAY-10AMP DPDT 120VAC HERMETICALLY SEALED 8-PIN OCTAL
RELAY-10AMP 3PDT 24VAC 8-PIN OCTAL
R02 Series Features Hermetically Sealed, Metal Enclosure Types (H−suffix) U/L Approved for Class 1, Div 2 Hazardous Locations (H−suffix) Push−to−Test Button Types (B−suffix) Mechanical Indicator Types (M−suffix) Indicator Lamp Types (N−suffix) 8−Pin and 11 −Pin Octal Plug−In Types SPDT, DPDT and 3PDT Types Clear Plastic Dust Cover. Electrical Specifications Contact Contact Rating Poles 120VAC 240VAC 28VDC Max SPDT 10A (1/10 HP) 10A (1/6 HP) 6A DPDT 10A (1/3 HP) 10A (1/3 HP) 10A 3PDT 10A (1/3 HP) 6A (1/2 HP) 6A Contact Material: 3/16” Silver cadmium oxide Contact Resistance: 0.050 ohms max initial Coil Coil Voltages: See Chart Pick−up Voltage: 80% of nominal or less, DC 80% of nominal or less, AC Resistance: See chart Min Sensitivity: (125mW per pole) Duty Cycle: Continuous Operational Characteristics Timing Values . . . . . Operate Time: 25 mS or less Release Time: 20 mS or less Insulation Characteristics Dielectric Strength Contact To Coil: 1500 VRMS Across Open Contacts: 1000 VRMS Pole to Pole: 1500 VRMS Contacts To Frame: 1500 VRMS Insulation Material: Molded polyester Insulation Resistance: 1 x 103 megohms min Environmental Characteristics Operating: −10 C to +50 C (AC), −10 C to +60 C (DC) Non−operating (storage): −30 C to +105 C Weight Std: 31/2 ozs (99.2 grams)—typical Hermetic sealed: 5 ozs (141.7 grams)—typical MOUNTING SOCKETS STYLES DESCRIPTION NTE TYPE NO. SURFACE MOUNT 8−PIN OCTAL 11−PIN OCTAL R95−101 R95−104 DIN RAIL MOUNT 8−PIN OCTAL 11−PIN OCTAL R95−113, R95−181 R95−114, R95−182 PANEL MOUNT 8−PIN OCTAL 11−PIN OCTAL R95−118 R95−119